Innowacyjność w architekturze to zjawisko, które jest zawsze wyznacznikiem nowych czasów. W ciągu ostatnich lat pojawiły się bardzo ciekawe zjawiska, które sprawiają, że nowoczesne projekty domów dalece różnią się od domów, które powstawały jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Powstaje coraz więcej projektów samozarządzających się domów inteligentnych, bardzo popularne są domy energooszczędne. Wiele osób porzuca chęć posiadania więcej i wybiera domy minimalistyczne.

Projekt nowoczesnego domu – czy domy inteligentne to przyszłość?

Domy inteligentne to takie, które zaopatrzone są w bardzo nowoczesne systemy komputerowe i urządzenia umożliwiające nieraz kontrolę nad absolutnie wszystkim co dzieje się wewnątrz. Projekty nowoczesnych domów tego rodzaju zakładają że są one sterowane przez samouczące się programy, które już w tym momencie stoją na granicy tego co nazywamy sztuczną inteligencją. Być może inteligentny dom przyszłości nie tylko zadba o oszczędność energii i zgasi za nas światło w łazience, ale również sam uzupełni zapasy w lodówce.

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Projekty nowoczesnych domów energooszczędnych zakładają, że dom tego rodzaju będą miały jak najmniejszą utratę ciepła zimą i jak najlepiej będą izolowały przed gorącem latem. W tym celu stosowane są w tych domach bardzo różne technologie pozwalające osiągnąć taki efekt. Stosuje się na przykład konkretne rodzaje izolacji, wentylacji, czy okna pasywne.

Domy minimalistyczne – wszystko, czego potrzeba

Minimaliści mówią, że ludzi otaczają się ogromną ilością niepotrzebnych rzeczy, które stanowią w życiu balast. Aby pozbyć się tego co niepotrzebne z życia należy zacząć od swojego domu. Minimalistyczne projekty domów to zazwyczaj nowoczesne, niewielkie, ale bardzo funkcjonalne przestrzenie, które pozwalają mieszkańcom skupić się na tym, co dla nich najważniejsze.

Comments are closed.

Post Navigation