Domki 70m 2 bez pozwolenia to najnowszy projekt przepisów polskiego rządu. Oznacza to, że postawienie budynku całorocznego, bądź letniskowego będzie znacznie prostsze, szybsze i tańsze. Budowa nie będzie wymagała  kierownika budowy oraz książki budowy, natomiast projekty takich domów mają kosztować jedynie 1 zł. Nowy przepis będzie jednak wymagał spełniania kilku, prostych warunków, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać, planując rozpoczęcie prac.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zbudować domek 70m2 bez pozwolenia?

  • Przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba spełnić kilka formalności. Konieczne będzie dostarczenia oświadczenia o tym, że planowana budowa będzie służyć jedynie celom indywidualnym, mieszkaniowym. Nie ma możliwości wybudowania domku w celu zarobkowym. Z uwagi na brak kierownika budowy konieczne jest także oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za planowaną budowę. 
  • W przypadku braku, planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla takich domków ma być wydana w terminie maksymalnie 21 dni.
  • Najważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest fakt, że domek nie może przekraczać 70m2. Liczba zaplanowanych budynków bez pozwolenia nie może być większa niż jeden na 500m2. Ma to zagwarantować to, że nowe przepisy będą służyły jedynie celom indywidualnym.
  • Budynek nie może posiadać więcej niż dwie kondygnację oraz koniecznie musi mieścić się na jednej działce, ujętej w projekcie. Organ administracji architektoniczno- budowlanej nie może zgłosić sprzeciwu do wykonania takiej budowy. W praktyce oznacza to możliwość rozpoczęcia prac od razu po zgłoszeniu. 
  • Wysięk wsporników domku nie może przekraczać 2m, natomiast rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może być większa niż 6m. 

Comments are closed.

Post Navigation