Inwestorom, którzy nie muszą zbytnio oszczędzać ani na powierzchni domu, ani na działce, warto polecić projekty domów parterowych z garażem. Domy parterowe to najwygodniejsza siedziba do zamieszkania ze względu na brak barier architektonicznych. Dlatego chętnie budują je rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze. Domy parterowe nie muszą też być małe. W polskim krajobrazie spotykamy kilkusetmetrowe rezydencje. Jednak nawet w niewielkim budynku należałoby wygospodarować miejsce na lokum dla samochodu.
Dlaczego nie garaż wolno stojący?
Z budowy garażu wolno stojącego na posesji rezygnuje coraz więcej inwestorów. Powody to :
- droższy koszt budowy,
- konieczność kupna projektu na oddzielny budynek,
- żal działki, którą lepiej przeznaczyć w całości na ogród,
- niewygoda użytkowania, bo z samochodu do domu trzeba się przespacerować pod gołym niebem.
Owszem, garaże wolno stojące były kiedyś masowo budowane, bo nie było innego wyboru. Wówczas garaż w bryle budynku powodowałby problemy: dostawanie się zapachu benzyny i spalin do wnętrz mieszkalnych, także warkot silnika byłby słyszalny w pomieszczeniach. Dziś, z powodu stosowania materiałów budowlanych o wysokich walorach izolacyjnych, takie niedogodności nie istnieją.
Garaże w bryle domu, ale jakie?
W projektach domów parterowych z garażem mamy do wyboru kilka możliwości.
Jedna z nich to garaż usytuowany na parterze budynku. Jest to opcja często wybierana. Garaż jest dyskretnie ukryty, o jego obecności świadczy tylko brama garażowa. Istnieje jednak i minus takiego rozwiązania. Garaż zmniejsza powierzchnię mieszkalną domu. Tak więc wart jest polecenia do budynków o dużej kubaturze.
Przy domach małych warto wybudować garaż przylegający do ściany budynku. Jest to opcja tańsza niż budowa wolno stojącego garażu, bo oszczędzamy na budowie jednej ściany.
Wreszcie trzecie rozwiązanie: garaż w piwnicy domu. Jest to wersja najdroższa, jednak najbardziej korzystna: nie uszczupla powierzchni mieszkalnej, nie zakłóca proporcji budynku.
Projekty domów parterowych z garażem uwzględniają wszystkie zalety i wady, inwestor decyduje o wyborze.