projekty domów z poddaszemProjekty domów z poddaszem to najczęstszy wybór przeciętnej polskiej rodziny. Takie domy buduje się głównie z powodów oszczędnościowych. Nie potrzebują dużej działki, budowa może być dwuetapowa. A mieszka się w nich całkiem wygodnie. Na co jednak inwestor powinien zwrócić uwagę, by pomieszczenia na poddaszu dawały komfort zamieszkania?

Zwróć uwagę  na dach

Rodzaj dachu wiele mówi poddaszu i decyduje o warunkach we wnętrzach. Nasze rady:

  • nie wybieraj domu z dachem o skomplikowanej bryle, bo to oznacza, iż zmniejszy się powierzchnia mieszkalna poddasza,
  • rozbudowany dach oznacza wyższe koszty budowy i pokrycia, a także wyższe koszty urządzenia pomieszczeń,
  • optymalny dach to dwuspadowy o nachyleniu połaci 35-45 stopni, mniejszy kąt oznacza, iż będzie dużo powierzchni nieużytkowej, trudnej do zagospodarowania, trudniej też będzie poruszać się po niskich pomieszczeniach,
  • optymalna wysokość ścianki kolankowej to 110-120 cm, co w efekcie sprawi, że wnętrza będą wygodne, łatwe do wykorzystania.

Pomieszczenia na strychu

W projektach domów z poddaszem, oczywiście ważna jest liczba pomieszczeń. Chcemy przecież, by każdy domownik miał miejsce na swoją prywatność. Warto jednak wiedzieć, że:

  • należy stawiać ścianki działowe, biorąc pod uwagę kształt konstrukcji dachowej, by nie powstały wnętrza z sufitem o wielu płaszczyznach,
  • należy unikać gęstych podziałów, małych i niefunkcjonalnych pomieszczeń, lepiej ograniczyć ich liczbę na rzecz przestrzeni i funkcjonalności, jeśli jest to możliwe.

Krokwie, belki i słupy – co z nimi?

Zasłaniać elementy konstrukcyjne dachu czy nie? Zabudowa nie zawsze jest konieczna. Drewniane krokwie i słupki mogą pełnić atrakcyjną dekorację poddasza, jeśli drewno jest wysokiej jakości, a całość starannie zaplanowana i wykonana. Wówczas pomieszczenia nabierają charakterystycznego stylu.

Aranżacja strychu

Przy urządzaniu pomieszczeń ważne jest, by jak najfunkcjonalniej wykorzystać powierzchnię. Żaden metr kwadratowy nie powinien się zmarnować. Niskie powierzchnie należy przeznaczyć na schowki. Przydadzą się też meble zrobione na wymiar.

Comments are closed.

Post Navigation